Choose your language
Stay in
Go to
x

IN PICS: A timeline of Manohar's reign as ICC chairman

We look at eight of the biggest moments in Shashank Manohar's eight months as ICC chairman.

Sport360 staff
by Sport360 staff
15th March 2017

article:15th March 2017

On Wednesday, ICC chairman Shashank Manohar resigned from his post due to personal reasons, ending his eight-month term in office.

And while Manohar’s reign was short-lived, he made waves in the job.


Acting as the first independent ICC chairman, Manohar set about diminishing the power of cricket’s ‘Big Three’ during his time at the helm of cricket’s governing body.

He also wasn’t on the best of terms with Anurag Thakur when Thakur was BCCI president.

Here, we look at Manohar’s time as ICC chairman which was a brief yet potentially highly significant eight months in the chair.


Share

Comments
Close

A timeline of Shashank Manohar’s brief reign as ICC chairman

We look at eight of the biggest moments in Shashank Manohar's eight months as ICC chairman.

November 2015: Manohar becomes BCCI President and ICC Chairman.

November 2015: Manohar becomes BCCI President and ICC Chairman.

May 2016: Manohar resigns as BCCI President.

May 2016: Manohar resigns as BCCI President.

May 2016: Manohar is elected as first independent ICC Chairman two days later.

May 2016: Manohar is elected as first independent ICC Chairman two days later.

June 2016: Manohar strenghtens plans to diminish power of the 'Big Three'.

June 2016: Manohar strenghtens plans to diminish power of the 'Big Three'.

September 2016: Anurag Thakur compares Manohar leaving BCCI to a captain leaving a sinking ship.

September 2016: Anurag Thakur compares Manohar leaving BCCI to a captain leaving a sinking ship.

September 2016: Demerit points introduced and DRS playing conditions changed.

September 2016: Demerit points introduced and DRS playing conditions changed.

February 2017: ICC passes in principle a new constitution.

February 2017: ICC passes in principle a new constitution.

March 2017: Manohar resigns.

March 2017: Manohar resigns.